Merkelová odmítla funkci čestné předsedkyně CDU

0
191

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová odmítla funkci čestné předsedkyně Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU). Pro stanici RTL/ntv to v pátek uvedl šéf CDU Armin Laschet.

Merkelová podle něj odmítla nabídku s argumentem, že taková funkce by už v dnešní době neměla žádné opodstatnění. Naposledy post čestného předsedy CDU zastával někdejší kancléř Helmut Kohl, který se ho v roce 2000 vzdal v souvislosti s obviněními ze zpronevěry.

Agentura DPA tento týden také informovala, že Merkelová odmítla nabídku generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby se stala předsedkyní poradního orgánu OSN pro globální veřejné statky.

Merkelová byla šéfkou konzervativní CDU v letech 2000-2018 a v čele německé vlády stála 16 let (2005-2021). Své působení v aktivní politice ukončila loni 8. prosince, kdy ji v křesle spolkové kancléřky nahradil sociální demokrat Olaf Scholz.

Za nástupce Armina Lascheta, který CDU jako její předseda loni v září dovedl k vůbec nejhoršímu volebnímu výsledku, má být v sobotu na online sjezdu strany zvolen Friedrich Merz.

Předchozí článekV desítkách zemí se šíří nová verze varianty omikron
Další článekRusové sahali na cennou remízu, selhaly při trestním hodu. Španělé jsou lídry