V desítkách zemí se šíří nová verze varianty omikron

0
184

Zemí nejhůře zasaženou novým subvariantem je Dánsko.
Zdravotnické orgány v desítkách zemí hlásí, že se u nich stále více šíří nová verze koronavirové varianty omikron, informovala v pátek česká stanice ČT24.

Britský Úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) rovněž v pátek oznámil, že tento subvariant omikronu, známý jako BA.2, začal blíže zkoumat, uvedla zpravodajská televize Sky News.

Je nutné přezkoumání varianty

Původní varianta omikron, objevená loni v listopadu v Jihoafrické republice (JAR), dostala označení BA.1, připomíná ČT24 s tím, že existuje i subvariant BA.3, který se však zatím téměř vůbec nešíří.

Subvariant BA.2 se však v lednu začal šířit poměrně rychle, a to zejména v evropských zemích, přičemž byl objeven také v Indii, Singapuru, Austrálii a Kanadě.

„Zdá se, že je zodpovědný za pokračování aktuální vlny (nákazy) v Dánsku. Je dokonce možné, že se tam stal dominantním,“ řekl pro francouzský deník La Dépêche du Midi profesor a epidemiolog Antoine Flahault.

Podle něj jde o subvariant, který je třeba blíže zkoumat. Je sice podobný původní verzi varianty omikron, v současnosti však chybí údaje o jeho nakažlivosti, vážnosti průběhu nemoci a schopnosti prolomit imunitu nabytou po očkování či překonání covidu.

Předchozí článekRegistrace na přeočkování dětí ve věku od 12 let začne v Česku
Další článekMerkelová odmítla funkci čestné předsedkyně CDU