Elektronické versus mechanické zámkové systémy

0
170

Bezpečné a moderní řešení vstupu do domu, bytu i kanceláře

V současné době jsou na vzestupu elektronické přístupové systémy, které nahrazují klasické mechanické klíče alternativními způsoby odemykání – čipem, kódem, otiskem prstu nebo třeba aplikací v telefonu. Oproti mechanickým zámkovým systémům nabízejí elektronické systémy celou řadu výhod, právě díky nimž je zvýšená poptávka po podobných řešeních již několik let nejvýraznějším trendem v oblasti zabezpečení objektů u nás i ve světě.

Výhody elektronických přístupových systémů

Jednou z nejdůležitějších výhod elektronických přístupových systémů je snadná správa přístupových práv s níž souvisí lepší přehled o oprávněných osobách i jednotlivých vstupech, vyšší bezpečnost, výrazně větší flexibilita i vyřešení problémů se ztracenými klíči. Veškeré elektronické přístupové systémy umožňují velice snadné nastavení práv novému uživateli, jejich úpravu či okamžité zrušení – například právě v případě ztráty či krádeže čipu. Nastavování práv je u některých systémů možné přímo na klávesnici daného zařízení, nejčastěji se však v praxi uplatňuje správa prostřednictvím aplikace, u větších systémů pak v softwaru pro PC. Přístupová práva lze nejen obratem přidat, změnit či odebrat, ale pro jednotlivé uživatele i nastavit, do kterých dveří má mít kdo z nich přístup. Tato řešení tak plnohodnotně nahrazují mechanické systémy generálního a hlavního klíče, které se běžně používají v podnicích, veřejných budovách i v rezidenčních objektech. Oproti nim však elektronické systémy nabízejí další funkci – a to možnost časového omezení přístupových práv k jednotlivým dveřím. Nastavit lze platnost na určité dny, např. po dobu pobytu návštěvy, na konkrétní časy (např. každý den v pracovní dobu) nebo dny a časy (např. pro uklízečku, která má povolen vstup ve vybrané dny v týdnu vždy od 10.00 do 12.00). V aplikaci (či softwaru) pak lze jednoduše sledovat historii vstupů i pokusů o neoprávněný vstup, což slouží jako další bezpečnostní prvek.

Použití v praxi

Elektronické přístupové systémy nejčastěji využívají elektromechanická dveřní kování, elektromechanické vložky a nebo stěnové čtečky. Některé systémy fungují například pouze na čipy (čipové karty, přívěšky s čipem), avšak běžné je, že v rámci jednoho systému lze libovolně kombinovat více nejčastěji používaných způsoby odemykání najednou (čip, otisk, kód, aplikace) a v případě zájmu (nebo pro případ poruchy jako nouzové řešení) je možné používat také mechanické klíče.

Výhody

Díky těmto praktickým funkcím, vysoké bezpečnosti a většímu pohodlí pro uživatele jsou elektronické přístupové systémy skvělou volbou pro zabezpečení vstupních dveří bytu nebo rodinného či bytového domu, kanceláří, administrativních budov, obchodů a provozoven, nákupních center, ubytovacích zařízení včetně airbnb či nejrůznějších podniků a institucí.

Předchozí článekVáš pitbike motocykl si zaslouží pravidelnou výměnu olejového filtru
Další článekStriptýz: Vzrušující vystoupení vhodné k různým příležitostem