Proč si vybrat bavlněné tričko z Patagonie

0
40

Soutěž o nejčastěji používaný a nejoblíbenější materiál na výrobu triček by zřejmě vyhrála bavlna. Není těžké vyjmenovat její výhody: je měkoučká a příjemná na dotek, savá a prodyšná. V bavlněném tričku se člověk cítí pohodlně a přirozeně. Dokáže absorbovat pot a proto se hodí i na teplejší dny. Bavlněné tričko je prostě základ šatníku na běžný den a proto ho má v nabídce snad každá značka.

Ale není bavlněné tričko jako bavlněné tričko. Když se v Patagonii zabývali tím, jaký vliv mají jednotlivé suroviny na výrobu látek dopad na životní prostředí, mysleli si, že bavlna je „čistá“ a „přírodní“, protože je vyrobena z rostliny. S tou rostlinou je to pravda. Ale jen velmi málo je čistého a přírodního na bavlně, když se pěstuje konvenčně.

Na výrobu jednoho trička padne až 2700 litrů vody. To piješ tři roky. Představ si, kolik triček máš doma. Každé z nich představuje tvoji tříletou spotřebu vody. Máš dost?

Začátkem 90.let se 10 % všech zemědělských chemikálií ve Spojených státech použilo na výrobu bavlny, která se pěstovala jen na 1% zemědělské půdy. Výzkum ukázal, že rozsáhlé a intenzivní používání syntetických hnojiv, pesticidů, defoliantů a jiných látek způsobuje zkázu půdě, vodě, vzduchu a mnoha živým organismům. Patagonii bylo jasné, že tudy cesta nevede.

Co s tím? Bez bavlny to nepůjde a z ropy vyráběná vlákna jsou ještě horší alternativou. Odpovědí je organická bavlna. Patagonia poprvé začala používat výhradně 100% organickou bavlnu v roce 1996. Později začali používat i recyklovanou bavlnu a bavlnu z plantáží, které společnost podporuje při přechodu na organický způsob pěstování. Patagonia ji označuje jako ROC – Regenerative Organic Certified.

Ekologicky pěstovaná bavlna využívá přírodní řešení k hubení škůdců a budování zdravé půdy namísto syntetických chemikálií, hnojiv a GMO semen. Organické metody podporují biologickou rozmanitost a zdravé ekosystémy, zlepšují kvalitu půdy a využívají méně vody.

Bavlna, zázračná plodina. Pěstujme ji s úctou a vyrábějme z ní krásné věci, které budou dlouho sloužit. A my, spotřebitelé, vybírejme si svá trička s respektem k planetě. U Patagonie máš jistotu. Najdi si své organické bavlněné triko zde.

Předchozí článekNechte si vyrobit autopotahy na míru přesně pro váš vůz u Vopi.cz
Další článekObjevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu