Podzimní dozor nad vitamínem D

0
131

Aby nás netrápily zdravotní potíže a naše tělo správně fungovalo, potřebujeme k tomu také spoustu vitamínů. Mezi ty nejdůležitější patří vitamín D, a to u dospělých i u dětí. Právě na podzim bychom jeho přísunu měli věnovat zvýšenou pozornost.

Zbytečné zdravotní nepříjemnosti

Vitamín D je jedním z těch, které si naše tělo umí vyrobit samo, i přesto ho však můžeme mít málo, což může způsobit zdravotní problémy. Podílí se na mnoha funkcích v těle a ovlivňuje i imunitní systém. Nedostatek vitamínu D může také způsobit bolesti zad i kostí u žen osteoporózu nebo zodpovídat za bolesti svalů. U dětí pak málo vitamínu d může způsobit dokonce křivici neboli rachitidu, onemocnění známé poruchou tvorby kostí a také změny jejich tvaru. Může při něm docházet k měknutí a změnám v obratlích i zakřivení páteře nebo problémům u růstu končetin, což následně vede třeba ke znemožnění běžné chůze a dalším problémům s přirozeným pohybem. Proto je vitamín D pro děti i dospělé velmi důležitý a musíme se postarat o to, abychom ho měli dostatek.

Sluníčko, ryby a výživové doplňky

K tvorbě tohoto vitamínu přispívá pobyt na sluníčku, protože tělo si ho vyrábí po dopadu slunečních paprsků na kůži. V létě, kdy jsou dlouhé dny a slunečního svitu je mnoho, nemáme s dostatkem vitamínu D v těle až takový problém. Jakmile ale přijde podzim, dny se zkrátí a slunečních paprsků začne být méně, musíme mu věnovat pozornost. Získat ho můžeme také ze stravy a využít lze i potravinové doplňky. Dříve dostávaly děti ve škole povinně rybí tuk, který měl ale velmi nevábnou chuť, i když vitamínu D obsahoval opravdu mnoho, dnes už ale existují mnohem příjemnější metody pro doplnění déčka. Vhodným zdrojem jsou právě tučné mořské ryby a také vejce maso mléčné výrobky a ořechy.

Vitamín D má svůj podíl na dobré formě zubů a kostí, přispívá k normální hladině vápníku a podílí se na fungování svalů. Pro naše tělo je tak opravdu potřebný a zvlášť teď na podzim, kdy se můžeme potýkat s nachlazením nebo respiračním onemocněním. Je dobré se proto zaměřit na jeho dostatečný příjem a vyhnout se zdravotním nepříjemnostem.

Předchozí článekForbes Casino – online platforma, která staví hráče na první místo, je tu už rok
Další článekJednoduchý tip, jak na fotky a videa v profesionální kvalitě s nejlepším fotomobilem současnosti