Papež František slibuje spravedlnost pro oběti zneužívání

0
185

Papež František v pátek slíbil, že poskytne spravedlnost obětem sexuálního zneužívání duchovními. Učinil tak den poté, co byla zveřejněna dlouho očekávaná zpráva o sexuálním zneužívání v mnichovské diecézi. Německé úřady zároveň vyzvaly k dalšímu vyšetřování těchto skutků.

Spravedlnost pro oběti

Zmíněná zpráva přinesla závěr, že emeritní papež Benedikt XVI. nejednal ve čtyřech případech zneužívání dětí v době, kdy byl v 70. a 80. letech minulého století arcibiskupem v německém Mnichově.

Advokátní kancelář, která zprávu vypracovala, uvedla, že Benedikt důrazně popírá jakékoli pochybení. Ve dvou případech vyšetřování vyčítá postup současného arcibiskupa Reinharda Marxe, který patří ke spojencům papeže Františka.

František podotkl, že „církev s Boží pomocí splní závazek dosáhnout spravedlnosti v případě obětí zneužívání ze strany svých členů“. Připomněl, že nedávno aktualizoval vatikánské normy pro řešení případů zneužívání, aby byly efektivnější.

Arcidiecéze si vypracování zprávy objednala u advokátní kanceláře Westpfahl Spilker Wastl před téměř dvěma lety s cílem přezkoumat zneužívání v letech 1945 až 2019, a také to, zda církevní představitelé v těchto případech postupovali správně.

Bývalý papež Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, působil jako arcibiskup v Mnichově v letech 1977 až 1982, než se stal vedoucím vatikánské Kongregace pro nauku víry.

„Shruba ve čtyřech případech jsme dospěli k závěru, že tehdejší arcibiskup, kardinál Ratzinger, může být obviněn z pochybení,“ uvedl jeden z autorů zprávy Martin Pusch.

Desítky pochybení, papež nejednal

Mnichovská prokuratura vyšetřuje ve spojitosti se zprávou o případech sexuálního zneužívání duchovními v mnichovsko-freisinské arcidiecézi v letech 1945 – 2019, která byla zveřejněna ve čtvrtek, 42 ​​případů pochybení ze strany představitelů německé katolické církve. Pro agenturu DPA to v pátek potvrdila mluvčí prokuratury Anne Leidingová.

Právnická firma Westpfahl Spilker Wastl (WSW), která pro arcidiecézi vypracovala odborný znalecký posudek, prokuratuře v Německu podle ní předložila loni v srpnu 41 případů a jeden další v listopadu.

„Týkají se výlučně ještě žijících církevních představitelů a byly předány v přísně anonymizované formě,“ řekla.

Pokud na základě nich „vznikne podezření o případném trestněprávním řízení církevních představitelů“, prokuratura požádá uvedenou právnickou kancelář o náležité dokumenty a bude-li to nezbytné, obdrží je příslušná prokuratura, uvedla Leidingová. Dodala, že to, jaké právní předpisy byly porušeny, je v současnosti předmětem vyšetřování.

Zmíněná odborná studie o případech sexuálního zneužívání uvádí 497 obětí, přičemž většinu z nich tvořili malí chlapci a mladiství. Ve zprávě se zmiňuje nejméně 235 údajných pachatelů včetně 173 kněží a devíti jáhen.

Z nečinnosti a selhání ve čtyřech případech také obviňuje emeritního papeže Benedikta XVI., který v letech 1977 – 1982 působil v mnichovsko-freisinské arcidiecézi jako arcibiskup.

Předchozí článekUkrajina obvinila Rusko z falešných bombových hrozeb
Další článekRegistrace na přeočkování dětí ve věku od 12 let začne v Česku