Mercedes-Benz Vision EQXX: Extra dojezd

0
175

Aerodynamické pojetí odkazuje na zlatou éru závodních automobilů Silver Arrows.

Dojezd na jedno nabití a hospodárnost s menšími sadami akumulátorů jsou v éře elektromobility zásadními faktory. A právě tyto atributy na vysoké úrovni splňuje nový koncept elektromobilu Mercedes-Benz Vision EQXX. O sériové výrobě se bohužel zatím (nahlas) nemluví.

Přísné aerodynamické pojetí odkazuje na zlatou éru závodních automobilů Silver Arrows, ale v případě vision EQXX je všechno super luxusní a současně futuristické. Design vozu vypadá povědomě a spojuje v sobě rysy sportovního vozu, sedanu, kupé a gran turismo. Elektrický pohon dokázal zcela odbourat nasávání vzduchu z masky, pomalu skloněná záda pak ukazuje, jak důležité bylo pro konstruktéry řešení otázky proudění a obtékání vzduchu. Design je zaoblený, příjemný, poněkud retro, koketující s budoucností a elegantně sportovní.

Propracované jsou také detaily včetně klik nebo zadní zakřivené linie světel. Interiér vozů přebírá to nejlepší ze současné vrcholné elektrické produkce automobilky a jiných koncepčních vizí. Dominantní jsou čtyři samostatná polohovatelná sedadla, kompletně celá digitální přístrojová deska a efektní liniové podsvícení. Hlavní předností modelu má být dojezd na jedno nabití, který má být až 1000 km. Technologický program, který tento koncept ukazuje, bude aplikován i na další budoucí modely a funkce automobilky.

Koncept elektromobilu Mercedes-Benz Vision EQXX měl nedávno premiéru na tiskové konferenci v Kalifornii, odkud se přesunul na tradiční veletrh spotřební elektroniky CES 2022 v Las Vegas. Zda se však dostane někdy do výroby je nejisté. Vision EQXX využívá k dosažení nízké spotřeby energie pod 10 kWh/100 km extrémně nízký aerodynamický odpor cd=0,17. Je to díky karoserii ve tvaru kapky, který využil například již v roce 1935 také prototyp auta Škoda 935 Dynamic (pozn. cd=0,37).

Později tento designový prvek využilo i několik dalších vozů včetně slavného elektromobilu GM EV1. Pomocí baterie s kapacitou kolem 100 kWh a integrovaných solárních článků dokáže elektromobil Mercedes-Benz Vision EQXX nabídnout zmiňovaný luxusní dojezd. Podíl na tom má přirozeně i velmi nízká celková hmotnost vozidla, která činí 1750 kg (495 kg jen baterie). Spotřeba běžných elektromobilů se přitom dnes pohybuje mezi 19–25 kWh/100 km. Inženýři při návrhu studie Vision EQXX zapracovali na všech aspektech vozidla a podřídili je právě spotřebě.

Předchozí článekElektrický nakladač Bobcat T7X
Další článekErupce Hunga Tongy rozvlnila atmosféru. Může ovlivnit počasí v Evropě