Slonovina napříč historií: Jak se zpracovávala a k čemu se užívá dnes?

3
573

Zpracování slonoviny má historicky již velmi dlouhou tradici. V Japonsku se z ní například vyráběly pečetě nazývané hanko. A to již v době 5500 let před naším letopočtem.

Tento materiál sloužil k výrobě celé řady jiných dekoračních předmětů. A nejen jich, napříč historií známe například rukojeti dýk nebo ikony svatých. Rovněž se z této unikátní suroviny člověk naučil vytvářet nejen cenné předměty, ale také schránky na různé cennosti.

K tradičním výrobkům ze slonoviny patří zejména šperky. Přívěsky, náhrdelníky z korálků, náramky nebo prsteny se vyrábějí dodnes. Veskrze moderní alternativu, která oslovuje hlavně nejmladší generaci, pak představuje takto vyrobený piercing.

Výhodou těchto šperků je především to, že pro svůj unikátní přírodní charakter jsou mimořádně univerzální. Slonovina nijak neztratila na aktuálnosti. Zkombinovat je proto můžeme prakticky s jakýmkoli z právě oblíbených moderních kovů. Limitem je pouze to, aby nositel neměl na daný materiál alergii. Jinak si jich můžete užívat dosyta. Nadchly tyto šperky i vás? Prodávají se dokonce i v Česku.


Pro výrobu a zdobění některých luxusních kytar se používala i slonovina.


Předchozí článekSvařovací technika: Výhodné sety praktického vybavení
Další článekVáš pitbike motocykl si zaslouží pravidelnou výměnu olejového filtru