Ani teroristé ho nevyděsili tak, jako havanský syndrom. CIA Rusy nevidí

3
434

Za 26 let kariéry v americké tajné službě hledal Marc Polymeropoulos agenty v uličkách rozpadajících se čtvrtí, sledoval teroristy po Blízkém východě nebo vedl operace proti Rusku.

Přiznává však, že nic ho nevystrašilo tak jako symptomy, které se u něho objevily během krátké návštěvy Moskvy v prosinci 2017.

„Nemohl jsem vstát,“ vzpomínal před rokem pro CBS News na chvíle v hotelovém pokoji. „Padal jsem, měl jsem silné nevolnosti a pištělo mi v uších. Byl jsem opravdu vystrašený.“

Polymeropoulos se od té doby už nikdy necítil zcela v pořádku, což nakonec vedlo k jeho odchodu z tajné služby.

„Je to nikdy nekončící bolest hlavy,“ řekl. „Spustl jsem. Děti považovaly svého otce za supermana, ale po tom mě viděli ležet zoufalého na podlaze našeho domu.“

Kdo je za to zodpovědný?

Podobné příznaky nahlásilo od roku 2016 více než tisíc zaměstnanců americké diplomacie nebo tajných služeb. Poprvé se informace o záhadných problémech amerických diplomatů objevily v Havaně, proto se mluví o havanském syndromu.

Později přišly zprávy o problémech iz Moskvy, Hanoje nebo z Vídně. Američané nevěděli, co je jejich původem, ale jako jedna z hlavních teorií se začaly zmiňovat aktivity ruské nebo kubánské tajné služby.

Předchozí článekPandemii, která přišla z Ruska, mohl způsobit koronavirus. Co nás může naučit?
Další článekVzali jste mi mámu, odkazuje Landovi a Duškovi syn zesnulé zpěvačky