Pandemii, která přišla z Ruska, mohl způsobit koronavirus. Co nás může naučit?

0
190

Také umírali zejména starší.

Nemoc se u ní začala v pátek 20. prosince, kdy šla do kostela. Cítila zimnici a po návratu domů dostala horečky. Tělo ji bolelo tak, že se jí chtělo plakat.

„V neděli v pět ráno jsem si vyptala šálek čaje, ale necítila jsem ho. Jako bych pila horkou vodu,“ vzpomínala pacientka na svou nákazu. Přestože popis jejích symptomů může připomínat covid-19, žena žila před více než sto lety.

Byla jednou z prvních pacientek, které se v roce 1889 v Evropě nakazily rychle postupující takzvanou ruskou chřipkou. Pandemie nákazy zabila na konci devatenáctého století přibližně milion z celosvětové populace 1,5 miliardy lidí. Šlo o první pandemii v moderním světě výrazně propojeném železniční a námořní dopravou.

„Několik dní jsem neměla energii na nic. I sebemenší námaha mě vyčerpávala. Chuť a čich se mi nevrátily dalších pět dní,“ pokračovala v popisu pacientka z konce devatenáctého století, její výpověď zapsal irský lékař John William Moore.

Podobnost symptomů dávné pandemie s tou současnou nemusí být náhoda. Vědci poslední roky pracují s myšlenkou, že ruskou chřipku možná vůbec nezpůsobil virus chřipky. Mohla být ve skutečnosti první zaznamenanou koronavirovou pandemií.

Předchozí článekVulkanolog: Výbuch jako u Tongu by byl pro nás katastrofou. Explozím sopek nelze předejít.
Další článekAni teroristé ho nevyděsili tak, jako havanský syndrom. CIA Rusy nevidí