Vulkanolog: Výbuch jako u Tongu by byl pro nás katastrofou. Explozím sopek nelze předejít.

3
321

Text je přepisem rozhovoru z podcastu Dobré ráno. Přepsala ho Karin Popovcová.

Pokud by byl podobný výbuch sopky, jaký zažil souostrovní stát Tonga, na Slovensku v oblasti vyhaslé Poľany, erupční mrak by překryl celé Slovensko.

„Nejvážnější důsledky by byly v okruhu desítek kilometrů. V oblastech Zvolena, Banské Bystrice a Brezna by byly důsledky ničivé,“ říká vulkanolog Jaroslav Lexa z Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd.

Jaroslav Lexa
vulkanolog a expert v oblasti geologického mapování vulkanitů
pracuje v Ústavu věd o Zemi ve Slovenské akademii věd
je nositelem několika ocenění Státního geologického ústavu D. Štúra, Ministerstva životního prostředí SR a Národního geologického komitétu za přínos k rozvoji geologických věd na Slovensku
spolu s kolegou získal ocenění za neocenitelný přínos pro hlavní město San Salvador, pro které sestavili geologickou mapu v měřítku 1:50000
Všichni jsme viděli satelitní snímky, které zachycují výbuch sopky v Tichém oceánu. Nad mořskou hladinu se zvedl široký oblak popela, páry a sopečných plynů a sahal prý až do výšky zhruba dvaceti kilometrů. Viděli jste už někdy něco podobného?

Takové erupce jsou velmi vzácné. V roce 1991 na Filipínách vyprodukovala podobnou erupci sopka Pinatubo. Známější je také erupce Krakatoy v roce 1883.

Konkrétně u sopky Tonga odborníci odhadují, že taková erupce nastane jednou za tisíc let a nebyla z ničeho nic. Je známo, že sopka je aktivní. Byly na ní zaregistrovány erupce.

V roce 2009 erupce vytvořila jakýsi ostrov, který smylo moře. Byl vybudován z nesoudržného tufu (usazená hornina sopečného původu, pozn. red.) a lehce erodoval. V roce 2015 byla další erupce. Ty předtím nebyly tak mohutné. Erupce byly konstruktivní, což znamená, že materiál, který vyvrhovali, se akumuloval a postupně rostl až nad hladinu moře.

Vytvořily se ostrovy, které dnes tvoří zbytky z předchozích erupcí. Už v prosinci a začátkem ledna začaly první aktivní projevy sopky. Až 15. ledna došlo k mohutné explozivní erupci.

Předchozí článekErupce Hunga Tongy rozvlnila atmosféru. Může ovlivnit počasí v Evropě
Další článekPandemii, která přišla z Ruska, mohl způsobit koronavirus. Co nás může naučit?