Poškození, kteří utrpěli zranění při nezaviněné autonehodě, mohou žádat odškodnění. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, z čeho se při výpočtu tohoto odškodnění vychází.
Jak se počítá bolestné a ztížení společenského uplatnění
K výpočtu výše bolestného a ztížení společenského uplatnění se využívá Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. I když tato Metodika není formálně právně závazná, v praxi bývá uznávaná ze strany soudů, lékařů i pojišťoven.
V praxi se ovšem lze setkat s nesprávně vyplněnými formuláři, což může zapříčinit nižší odškodnění po dopravní nehodě, než na jaké má poškozený nárok. Hlavním důvodem těchto chyb je nezkušenost ze strany lékařů s těmito výpočty. Mohou například špatně zařadit nějakou položku, opomenout méně závažné zranění nebo třeba nezahrnout procentuální navýšení bodového hodnocení v důsledku komplikované či zdlouhavé léčby.
Nechte si zpracovat znalecký posudek
Poškozeným po dopravní nehodě lze doporučit, aby si nechali vypracovat znalecký posudek. Znalci jsou totiž k práci s Metodikou vyškoleni a poškozenému správně ohodnotí veškeré položky. Zároveň dokážou využít všech možností, které Metodika nabízí.
Výše odškodnění se u každého případu liší
Výše odškodnění po dopravní nehodě je ovlivněna několika faktory. Proto nelze jednoznačně říct, na jakou výši dosáhnete právě vy. Odškodnění ovlivňuje například závažnost zranění, komplikovanost léčby nebo rozsah trvalých následků. Bolestné a ztížení společenského uplatnění se odvíjí od rozsahu ublížení na zdraví a trvalých následků.
Pro lepší představu lze zmínit několik příkladů zranění a výši jejich odškodnění, která je platná pro rok 2024. U povrchového poranění nosu se například jedná o 2 167 Kč, u zlomeniny nosu jde o 17 336 Kč. Těžký otřes mozku dle Metodiky odpovídá 26 005 Kč, traumatická amputace nohy pod kolenem pak 117 021 Kč.
Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.